Motorické pohony také tzv. hodinové pohony a další příslušensví k montážím lze najít v příslušné kategorii. Pohony lze najít také kategorii pohony elektro
Pohony montáží někdy nazývané také hodinové pohony a jejich modifikované systémy Go-to apod. slouží pro sledování objektů na noční obloze. Systémy Go-to s mnoha funkcemi slouží i pro vyhledávání objektů apod. U jednoduchých systému pohonu postačí zapnout nebo vypnout pohon příslušným tlačítkem. Žádné tlačítko se při běžném pozorování nemusí držet. Volba nastavení směru otáčení pro severní polokouli je triviální záležitostí.
Důležité upozornění: určeno pro zákazníky co nečtou originální ani český návod a zcela zbytečně se domnívají že pohon nefunguje, že při pozorování musí držet tlačítko rychlosti pro RA osu, aby objekt stál na místě. V tomto případě je chyba jen u uživatele. Postačí přepnutí přepínače z S-jih na N-sever a žádné tlačítko se nemusí držet.
Přepínač N/Off/S slouží jako hlavní vypínač a současně pro ovládání směru otáčení hodinové (rektascnezní) osy.
Poloha „N“, umožňuje sledovat objekty pozorované ze severní polokoule, t.j. u nás.
Poloha „S“ se používá při pozorování na jižní polokouli, tj. pod rovníkem.
Upozornění na funkce motorků pro opakované dotazy laických uživatelů z 8.11.2018:
U motorků a sestav pro paralaktické montáže po zapnutí ovladače se pohybuje montáž motoricky jen v RA ose. Motor DEC osy pohybuje montáží jen podržením tlačítka pro DEC osu. Je nemožné si myslet, aby u paralaktické montáže po zapnutí ovladače byl současný pohyb v RA ose a také DEC ose. Princip pohonu jen v RA ose vyplývá z rotace Země a nejedná se o závadu ovládání na DEC ose.
Podmínkou pro správné využití pohonu je správné ustavení paralaktické montáže, tj. polární osa musí směřovat na nebeský sever u nás po úhlem cca 50° a směr pohybu musí být nastaven na ovladači pro severní polokouli. A především mít zataženu spojku záběru, jinak není připojen motorický pohon a montáž se neotáčí, stejně tak je nutné mít správné napětí při napájení.
Důležité upozornění na volbu vhodného napájení pro opakované dotazy laického uživatele z 13.12.2018:
Laický uživatel ve snaze, aby co nejvíce ušetřil při pohonu montáže EQ-3-2 si zakoupil v jakési prodejně nevhodný levný (v ceně baterií) napájecí adaptér s volitelnou voltáží a navíc s malou proudovou zátěží a pak se diví, že mu pak nic nefunguje a navíc má nefunkční ovladač. Ke zničení elektroniky tak velmi snadno pomůže nevhodný napájecí zdroj. Zrovna tak je zcela nepřípustné použít jiné napětí než je dovoleno. Pokud např. u ovladače na 6V připojí uživatel napájení 9V, dojde ke zničení elektroniky. Vhodné napájecí zdroje jsou uvedeny zde.
Důležité upozornění z 21.5.2019:
Zásadně nikdy nezapojujte konektory ovladače k jinému zařízení než jsou určeny. Pokud to zákazník přesto udělá, zničí si tak neuváženě elektroniku ovladače a přichází tak o záruku.
Pro napájení montáže a dalekohledu doporučení:
- neodcházejte od zapnuté montáže, mějte montáž stále pod dozorem. Pokud musíte odejít a zabývat se něčím jiným, zvažte vypnutí, montáž není hračka.
- okamžitě vypněte vypínačem montáž, pokud se dostane do zakázané polohy
- mějte na paměti, že pokud Váš dalekohled nebo montáž narazí na překážku, tj. dostal se do zakázané polohy a není vypnut, dojde ke zničení elektroniky
- nikdy nepoužívejte nevhodné napájecí zdroje, týká se to napětí, proudové zátěže i stabilizace, doporučeno je používat přepěťové zásuvky.
- nikdy nepřetěžujte systém pohonu montáže nevyvážením, jinak dojde k poškození motorů, převodů a elektroniky.
Projevující se závady při použití nevhodného napájecího zdroje:
- při rozdílu např. 10°C přestává napájecí zdroj fungovat
- tvoří se napěťové špičky, které zničí elektroniku přístroje
- překračuje dovolenou voltáž - dojde ke zničení elektroniky
- nedosahuje požadované proudové hodnoty - přístroj nejde řádně používat a dojde k poškození pohonu a elektroniky
Příslušné kabely jsou uvedeny v kategorii Kabely