Astronomik filtr OIII CCD 12nm, 1,25", vhodný pro pozorování a fotografování oblastí OIII z míst se světelným znečištěním nebo oblastí s tmavou oblohou. Kontrast mezi objekty, které svítí ve světle OIII a na pozadí oblohy, je výrazně zlepšen.
Filtr OIII zvyšuje kontrast mezi určitými typy astronomických objektů, zejména zbytky supernov a planetárních mlhovin na pozadí oblohy. Vzhledem k úzké pološířce pásma vlnové dílky a vysokému přenosu v oblasti OIII dosahuje většího kontrastu, než filtry s větší šířkou pásma vlnové délky. Rozsah použití pokrývá světelnost dalekohledů od 1: 3 do 1:15 pro dalekohledy od 6 " (150 mm) pro pozorování objektů se středním zvětšení a dalekohledy všech průměrů pro CCD, DSLR a alternativní fotografie na klasický film.
Aplikace:
Vizuální použití: ano
Fotografické použití: ano
Proti světelnému znečištění: ano
Pozorování při soumraku -
Měsíc -
Merkur -
Venše -
Mars -
Jupiter -
Saturn -
Uran -
Vodíkové mlhoviny ano
Planetární mlhoviny ano
Supernovy ano
Komety -
Centrální hvězdy -
Dvojhvězdy -
Galaxie a hvězdokupy -
Specifikace:
95% přenos při 496 nm (řádek OIII)
95% přenos při 501nm (řádek OIII)
Pološířka 12nm
obsahuje pásmo 494nm až 506nm
homofokalní se všemi ostatními filtry Astronomik
tloušťka filtru: 1 mm
není citlivý na vlhkost, stárnutí, je odolný proti poškrábání
jemně leštěná optická skleněná podložka
filtr je dodáván v odolném obalu
Význam s označením CCD: filtry označené CCD mají integrovaně blokováno i IR vlnové pásmo. Toto je zejména důležité pro fotografování, protože ačkoli senzory kamery jsou citlivé na tuto dlouhou vlnovou spektrální oblast, u některých optických přístrojů, objektivů, dalekohledů apod. v infračervené oblasti způsobí barevné aberace. Pro vizuální pozorování jsou tyto optické defekty irelevantní, protože lidské oko je stejně nemůže vnímat. Pokud chcete fotografovat konkrétně i v oblasti infračerveného záření IR, neměli byste samozřejmě používat filtr CCD.